لمینیت سرامیکی

لمینیت سرامیکی

لمینیت سرامیکی

زیبایی دوستی، جزء جدا ناشدنی سرشت انسان‌هاست. گاهی به دلایل مختلف ممکن است دندان‌ها مشکلاتی داشته باشند که در ظاهر و چهره افراد تاثیر بگذارد. مثلا

 • دندان‌ها کوچک‌تر و کوتاه‌تر از حد معمول باشند
 • به صورت کج رشد کرده باشند و یا چرخیده باشند
 • دارای فواصل دندانی باشند
 • و یا بد رنگ باشند؛ جوری که با بلیچینگ قابل اصلاح نباشند

در این صورت به این افراد پیشنهاد می‌کنیم که از لمینیت استفاده کنند.

لمینیت دندان چیست؟

 به طور خلاصه لمینت دندان ( dental veneers یا denatl porcelain laminate) پوسته‌ای نازک و همرنگ دندان است که بین 0.3 تا 0.7  میلیمتر ضخامت دارد، که سطح بیرونی دندان را می‌پوشاند و به دندان‌ها جلوه‌ای ویژه می‌بخشد. لمینت‌های سرامیکی که از لیتیوم سرامیک و برخی دیگر از سرامیک خالص تهیه می‌شوند، جایگزین مینای طبیعی دندان می‌شوند. سرامیک یا پرسلین ذاتاً شکننده است و در صورتی که بیفتد یا ضربه‌ای به آن وارد شود به راحتی می‌شکند اما در صورتی که به یک ساختار محکم‌تر مانند دندان طبیعی متصل شود؛ دیگر چنین ضعفی ندارد چون نیروهایی که مستقیماً به آن وارد می‌شوند از سرامیک عبور کرده و به ساختار مستحکم و ثابت دندان‌های طبیعی زیر آن منتقل می‌شود. ماهیت سخت و شیشه‌ای مانند سرامیک ونیرهای دندانی، یک سطح بادوام را ایجاد خواهد کرد که در مقابل زرد شدن و ساییدگی مقاوم است.

عمر لمینیت‌ها با رعایت بهداشت و پرهیز از خوردن تخمه و شکستن اجسام سخت با دندان می‌تواند بین 10 تا 15 سال باشد.

مزیت‌های لمینیت دندان

بخاطر تاثیری که لمینیت‌های سرامیکی در زیبایی و ظاهر افراد دارد این روزها چه در بین دندان‌پزشکان و چه در بین مراجعه کنندگان طرفداران زیادی پیدا کرده است. لیمنیت ظاهری زیبا‌تر سفید‌تر و سالم‌تر  به دندان‌هایتان می‌بخشد و آن‌ها را یک دست می‌کند. مشکلات خفیف تا متوسطی که در ظاهر دندان‌هایتان وجود دارد را تنها طی دوجلسه و بدون نیاز به بی‌حسی رفع می‌کند. دیگر آن که در صورت رعایت بهداشت، درمقایسه با کامپوزیت مقامت بیشتری دارد و امکان رنگ پذیری آن نسبتا کمتر است.

روند جاگذاری لمینیت دندان

مراحل انجام لمینیت به این صورت است:

 1. ابتدا باید مشکلات دندان‌ها، از جمله پوسیدگی دندان ها رفع شود.
 2. سپس سطح دندان ها از هر پلاک و جرمی باید تمیز شوند.
 • بعد از آن دندانپزشک بخشی از مینای دندان‌هایی که قرار است ونیر لمینیت روی آنها قرار بگیرد را، با توجه به وضعیت دندان‌ها، می‌تراشد.
 1. در مرحله بعد قالبی از دندان‌ها گرفته می‌شود و به لابراتور فرستاده می‌شود تا ونیرهای سرامیکی مطابق شکل و رنگ مورد نظر ساخته شوند
 2. در مرحله آخر نیز ونیرهای ساخته شده به وسیله‌ی سمان به دندان‌ها متصل می‌شوند و لبخندی زیبا، به ارمغان می‌آورند

 

لمینیت دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

کسانی که به لمینت کردن دندان‌هایشان علاقمند هستند تا زمانی که مشکلی برای دندان‌هایشان مشکلی پیش‌نیامده، نباید از لمینت دندان استفاده کنند زیرا در هر بار لمینت دندان، لایه فوق العاده نازکی از آن تراشیده می‌شود.اگر همین روال ادامه پیدا کند و هر بار مقداری از دندان تراشیده شود، عمر دندان کوتاه می‌شود و در دراز مدت و در اثر آسیب‌های ایجاد شده، ممکن است دندان به پر کردن، عصب کشی و یا حتی کشیدن احتیاج داشته باشد. همچین لازم است بدانید که دندان‌های لمینیت شده را نمی‌توان ارتودنسی کرد.

در زیر به مشکلاتی اشاره کرده‌ایم که ممکن است شما را به کاندیدای نامناسبی برای لمینیت کردن تبدیل کند:

 • اگر بافت مینای دندان‌های شما سایش شدید داشته است و بافت آن به اندازه کافی نباشد.
 • اگر پوسیدگی‌های وسیع و یا بیماری‌های دهانی داردید
 • اگر دندان‌های خود را بی اختیار به هم فشار می‌دهید و یا در شب دندان غروچه می‌کنید

البته در صورت وجود این مشکلات می‌توان ابتدا آن ها را رفع کنید سپس لمینیت انجام دهید، و یا از روشهای دیگر مبتنی بر نظر دندانپزشک، برای رسیدن به نتیجه‌ی دلخواهتان بهره ببرید.

معایب لمینیت دندان

ممکن است برای نصب این دندان ها لازم باشد، مقدار کمی از سطح دندان شما تراشیده شود که همیشه از این مورد، بعوان یکی از معایب لمینیت کردن دندان‌ها یاد می‌شود. دیگر آن که عدم تغییر رنگ و شکل لمینت بعد از چسباندن آن بر روی دندان نیز را می‌توان یکی از مشکلات این روش برشمرد.

 در ادامه به طور خلاصه به دیگر معایب استفاده از این روش اشاره می‌کنیم:

 • دندان‌ها نسبت به دما، برای یک الا دو هفته پس از انجام درمان حساس می‌شوند.
 • در هنگام خرابی یا شکستگی قابل تعمیر نیستند.
 • هزینه ی این درمان نسبتا بیشتر از روش‌های مشابه است.