سوالات متداول

سوالات شما در مورد ایمپلنت دندان

آیا می شود به جای ۲ دندان از دست رفته یک ایمپلنت دندان گذاشت تا جای هر دوی آنها را پر کند؟ (آیا می شود برای ۳ دندان از دست رفته کنار هم، فقط ۲ پایه ایمپلنت قرار داد؟)

گاهی اوقات دو یا چند دندان در یک ردیف از بین می روند یا ممکن است بشکنند و نیاز به کشیدن و جایگزین شدن داشته باشند. دراینصورت با توجه به نظر پزشک براساس ارزیابی ها و نتایج عکسبرداری می توان به جای کاشت ایمپلنت های جداگانه برای هر دندان، از بریج بر پایه ایمپلنت استفاده کرد. در این روش ردیفی از تاج های دندانی مصنوعی توسط یک یا دو ایمپلنت نگهداری می شوند.

پس از گذشت 2 الی 3 ماه از انجام ایمپلنت برای دندان ها خصوصا دندان های جلو که جنبه زیبایی هم دارد ممکن است دندان با لثه جوش نخورده باشد و اذیت کند؟

احتمال دارد که برای درصد کمی از افراد بعد از گذاشتن ایمپلنت، اتصال بین ایمپلنت با استخوان‌شان برقرار نشود و یا ایمپلنت با لثه جوش نخورده و با استخوان جوش خورده باشد. در این موارد ایمپلنت خارج شده و 2-3 ماه بعد مجددا گذاشته می شود.

روشی جایگزین برای افرادی که نیاز به ایمپلنت در تعداد بالا دارند و هم انتهای فک آن ها نیازمند ترمیم استخوان می باشد (جراحی پروتز) وجود دارد؟

بله شما می توانید هم روش اوردنچر را انتخاب کنید و هم می توانید ایمپلنت های خلفی خود را بگذارید و سپس درمان ثابت دریافت کنید. البته حائز اهمیت است که فک دیگرتان دندان، دنچر یا ایمپلنت دارد؟ این ها در طرح درمان مؤثر می باشد و وضعیت را تغییر میدهد.

آیا در تمامی روش های ایمپلنت از چسب موقت برای روکش استفاده می شود و از چسب دائم استفاده نمیکنند؟

بله. اما باید بدانید که چسب موقت به این معنا نیست که مقاومت لازم را ندارد و نهایتاً یک ماه بعد روکش در میاید. گاهی شده حتی چسب موقت سال ها ماندگاری داشته است. برای تمامی روکش ها ابتدا از چسب موقت استفاده میشود که در صورت بروز هرگونه مشکل احتمالی، روکش به راحتی قابل خارج کردن باشد.

آیا برای جایگزینی دندان ازدست رفته راهی جز ایمپلنت هست که ارزان باشد؟

اگر منظور یک تا سه دندان از دست رفته کنار هم می باشد از درمان بریج (روکش) هم می توان استفاده کرد که در این درمان دو دندان کنار دندان های از دست رفته تراش میخورد و درمان قابل قبولی نمی باشد، زیرا دندان های کناری اگر سالم باشند هم باید تراش داده شود. اگر منظور کل دندان های از دست رفته یک فک باشد از پارسیل(دندان مصنوعی) می توان استفاده نمود.

من دندان قروچه دارم. می تونم از ایمپلنت دندانی استفاده کنم؟

باید هرگونه بیماری دهان و دندان و دندان قروچه قبل از کاشت ایمپلنت درمان شود. افرادی که دچار بیماری دندان قروچه می باشند طی مدت زمان کوتاهی به ایمپلنت ها آسیب میزنند. فشارهای مکرری که در هنگام دندان قروچه به ایمپلنت وارد می شود عمر ایمپلنت را کاهش داده و در نهایت منجر به عدم موفقیت درمان ایمپلنت می شود.

آیا میشود زمانیکه دندان را کشید در همان جلسه ایمپلنت کرد؟

بله، اما این تصمیم گیری به عوامل متعددی مثل وضعیت لثه و استخوان فک بستگی دارد و بهتر است تصمیم گیری ایمپلنت برای همان جلسه به متخصص سپرده شود.

آیا می توان دندان مصنوعی را به ایمپلنت دندانی تبدیل کرد؟

در برخی مواقع می توان از ایمپلنت و دندان مصنوعی همزمان استفاده کرد تا دندان مصنوعی بهتر در جای خود قرار بگیرد. در این مواقع متخصص دندانپزشکی چند دندان را با ایمپلنت جایگزین می کند. سپس بر روی آن  دندان مصنوعی قرار می گیرد.

آیا میشه با دندان ایمپلنت چیزهای سفت مثل آجیل بخوریم؟

قطعا بله! یکی از مهمترین مزایای ایمپلنت قدرت و استحکام و دوام آن است. ایمپلنت محکم ترین روش بازسازی دندان است و پس از چند ماه در دهان شما به خوبی جا می‌افتد و شما میتوانید مثل دندانهای طبیعی از ایمپلنت استفاده کنید.

آیا ایمپلنت دندان به دندان های کناری آسیبی وارد می کند؟

یکی از دلایل مهمی که ایمپلنت دندان را از سایر روش های جایگزین کردن دندان از دست رفته متمایز می کند، عدم آسیب رساندن آن به دندانهای مجاور است. نکته مهم تر این است که کاشت دندان به روش ایمپلنت با جلوگیری از تحلیل استخوان فک حتی به سالم تر ماندن دندانهای طبیعی مجاور نیز کمک می کند.

آیا برای من ایمپلنت امکان پذیر است؟ مسن هستم.

سن به خودی خود فاکتور تعیین کننده موفقیت ایمپلنت نیست. مسلما سلامت شما بسیار مهم‌تر است و شما می‌توانید در هر سنی از ایمپلنت استفاده کنید، به شرطی که در سلامت کامل باشید.

آیا افراد دیابتی میتوانند ایمپلنت دندان انجام دهند؟

افرادی که بیماری دیابت کنترل شده دارند بدون هیچ مشکلی میتوانند جراحی ایمپلنت انجام دهند. اما کسانی که نتوانسته اند قند خون و بیماری خود را کنترل کنند بهتر است ایمپلنت نکارند زیرا احتمال شکست آن بالا میرود و در نهایت لثه و استخوان عفونت میکنند.

آیا درمان ایمپلنت دندان برای من دیر نشده است؟

ایمپلنت های دندانی در زندگی کهنسالان حتی بالاتر از ۹۰ سال نیز تاثیر بسیاری دارد. نحوه عمل جراحی و درمان آن نیز با سایر بیماران جوان‌تر مشابه است. معمولا دندانپزشکان به تمام بیمارانی که یک یا چند دندان خود را از دست داده اند؛ حتی بیماران کهنسال توصیه می کنند که به جای استفاده از دندان های مصنوعی از ایمپلنت های دندانی استفاده کنند.

بعد از ایمپلنت دندان سیگار می توان کشید؟

معمولاً دندانپزشکان توصیه می‌کنند که بیماران تا زمانی که می‌توانند پس از کاشت ایمپلنت از کشیدن سیگار و قلیان خودداری کنند. اما اگر نمی توانید؛ حداقل به مدت دو هفته پیش از انجام ایمپلنت دندان و حدود ۲ تا ۳ ماه بعد از آن باید سیگار را ترک کنید تا جوش خوردن پایه ایمپلنت با استخوان فک به طور کامل انجام گیرد.

آیا می توان ایمپلنت دندانی را حرکت داد؟

ایمپلنت های دندانی به کمک ابزاری فلزی به نام اسکرو به استخوان فک پیوند داده می شوند، بنابراین ایمپلنت را نمی توان تکان داد. به همین دلیل ایمپلنت ها بسیار شبیه به دندان طبیعی می باشند و دردسرهای دندان های مصنوعی متحرک را ندارند.

آیا ایمپلنت هم پوسیده و خالی میشه؟

خیر، ایمپلنت از جنس فلز هست و پوسیده نمیشه. ولی باید رعایت بهداشت رو مثل دندون اصلی برای ایمپلنت هم انجام داد.

سوالات شما در مورد بلیچینگ

آیا جرم گیری و سفید کردن دندان به طور همزمان امکانپذیر است ؟

بلیچینگ و جرم گیری دندان، روش هایی هستند که مکانیزم کاملاً جدایی دارند. در ابتدا بیمار باید معاینه شود تا دندانپزشک، میزان مقاوت مینای دندان و مشکلاتی که منجربه تغییر رنگ دندان شده اند را بسنجد. برای برخی از افراد انجام بلیچینگ کفایت می کنند ولی برخی دیگر از افراد، ابتدا نیاز به جرم گیری دارند. برای کسب بهترین نتیجه از بلیچینگ، بهتر است به صورت حضوری با دندانپزشک صحبت کنید.

آیا کودکان و نوجوانان میتوانند کاندید دریافت بلیچینگ باشند؟

بله .در بعضی موارد میتوان برای این گروه سنی بلیچینگ را  تجویز کرد. مثلا کودکانی که  دچار تغییررنگ دندانی ناشی از فلوروزیس(افزایش بیش از حد فلوراید دریافتی بیمار) هستند، تغییر رنگ های تک دندان که میتواند مرتبط با درمان ریشه ی آن دندان باشد، تغییر رنگ دندان به علت مصرف تتراسایکلین.

آیا می توان بلیچینگ دندان را تنها بر روی فلک بالا انجام داد؟

بله، اما به دلیل یک رنگ شدن دندان، اکثریت متقاضیان خواستار انجام بلیچینگ برای هر دو فک هستند.

آیا در دوران بارداری می توان بلیچینگ دندان را انجام داد؟

نه تنها در روش بلیچینگ بلکه در تمامی روش های سفید کردن دندان به علت استفاده از سفید کننده های شیمیایی ممکن است این مواد بر روی سلامتیِ شیر مادر تاثیر بگذارد، پس توصیه می شود از انجام این روش ها در دوران بارداری بپرهیزید.

ماندگاری سفیدی دندان ها بعد از بلیچینگ چه مدت است؟

ماندگاری سفیدی دندان ها بعد از بلیچینگ دندان کاملا مرتبط به مواد غذایی است که مصرف می کنید. هرچه میزان مصرف چای، قهوه، آب میوه های مصنوعی، شکلات و تمامی غذاهایی که رنگ دانه ی زیادی دارند، مدت زمان سفید ماندن دندان های شما بسیار کم می شود. رعایت این موارد و همینطور رعایت بهداشت دندان و مصرف مرتب از مسواک و نخ دندان کمک می کند تا سفیدی دندان شما طولانی تر و ماندگارتر شود.

آیا ممکن است بلیچینگ دندان به دندان هایم آسیبی بزند؟

تا به حال عوارض و آسیبی از انجام بلیچینگ دندان شنیده نشده، مگر در افرادی که به طور افراطی و چندین بار در سال از این روش استفاده کرده باشند که در این صورت دندان هایشان دچار حساسیت می شود. به این علت که در روش بلیچینگ فقط رنگ دانه های روی دندان های شما را پاک می کند، هیچ آسیبی به مینای دندان نمی رساند.

آیا سفید کردن دندان ها محدودیت سنی دارد؟

خیر، اما به دلیل بالغ شدن عاج و مینای دندان پس از ١٨ سالگی توصیه می شود که متقاضیان پیش از ١٨ سالگی اقدامی در جهت سفید سازی دندان ها انجام ندهند.

بلیچینگ برای چه کسانی مناسب تر است؟

افرادی که دندان هایی سالم با مینای قوی و ضخامت بالا دارند، مناسب ترین کاندیدها برای سفید کردن دندان با بلیچینگ می باشند.

بلیچینگ نیاز به چند جلسه درمان دارد؟

 برای اکثریت افراد انجام بلیچینگ در یک جلسه کفایت می کند ولی برخی از بیماران با توجه به حساسیت دندان ها به دو جلسه درمان یا بیشتر از دو جلسه، برای کسب نتیجه ایده آل نیاز دارند.

ماندگاری بلیچینگ دندان چقدر است ؟

زمانی که شما برای انجام بلیچینگ اقدام می کنید، برای ماندگاری این سفیدی در دندان های شما زمان های متفاوتی را مطرح می کنند که می تواند از 6 ماه تا 1 سال متغیر باشد.

هزینه بلیچینگ دندان چقدر می باشد؟

هزینه بلیچینگ دندان با توجه به دستمزد دندانپزشک زیبایی و تعداد جلسات مورد نیاز، تعیین می شود.

سوالات شما در مورد طراحی لبخند با کامپوزیت ونیر

آیا درهر شرایطی میتوان برای انجام طرح لبخند زیبایی از کامپوزیت ونیرها استفاده کرد؟

در افرادی که در دندانهای خود پوسیدگی وسیع دارند و دندانهایشان مستعد پوسیدگی میباشد که باید تحت درمان ریشه قرار بگیرند، کامپوزیت ونیر درمان مناسبی نمیباشد و روکش های تمام سرامیک و یا زیرکونیا گزینه مناسب تری هستند.

برای از بین بردن فاصله ی بین دندان های جلو کامپوزیت مناسب تر است یا لمینت ؟

فاصله بین دو تا دندون جلو، دیاستم نام داره و بهترین روش درمان این عارضه، ونیر کامپوزیت هست مگر اینکه دندونهای کناری هم نیاز به زیبایی داشته باشه اما در غیر این صورت از روش ونیر استفاده می شود.

مدت زمانی که برای گذاشتن کامپوزیت در دندان صرف میشود، چقدر است؟

معمولا کامپوزیت دندان ها را می توان در یک جلسه ویزیت قرار داد. این کار تا یک ساعت یا بیشتر طول می کشد و زمان آن به میزان حفره موجود در دندان بستگی دارد. پر کردن دندان با کامپوزیت معمولا 20 دقیقه بیشتر از آمالگام و نقره طول می کشد.

جهت انجام درمان ونیر کامپوزیت و یا لمینیت، دندان چقدر تراشیده میشود؟

میتوان گفت در درمان ونیر کامپوزیت تراشی انجام نمیشود. تنها یک لایه مواد کامپوزیتی روی دندان قرار میگیرد. در درمان لمینیت که یک کار لابراتواری است دندانها به اندازه ضخامت یک لنز تراشیده میشوند یعنی باز هم دندان تراش زیادی انجام نمیخورد.

ونیرهای پرسلن با ونیرهای کامپوزیتی چه تفاوتی با هم دارند ؟

ونیرهای پرسلن ماندگاری و استقامت بیشتری دارند و نسبت به ونیرهای کامپوزیتی محکم تر هستند این مسئله هم به این دلیل است که آن ها از سرامیک تشکیل شده است.

کامپوزیت ونیر چگونه روی دندان قرار می گیرد؟

به این شکل قرار می گیرد که دندان هایی که دچار صدمه شده اند به وسیله خمیر کامپوزیت پر می شود و سپس برای این که آن را محکم کنند امواج نور را به آن می تابانند.

سوالات شما در مورد طراحی لبخند با لمینت سرامیکی

من لمینت دندانم شکسته می خواستم ببینم مجددا باید از اول پروسه درمان رو بگذرونم ؟ یعنی مجددا قالب گیری می کنید ؟

بله اگر لمینت دندونی شکسته باشه مجددا بایستی قالب گیری شود .

من یک هفته میشه دندونام سرامیک کردم حالا حس میکنم دوتا دندونام بلندن میتونم برم دندون پزشکی تراش بدم؟

بله امکان تصحیح اکلوژن شما، کوتاه کردن دندانها و اصلاح دقیق اکلوژن، بعد از سمان کردن لمینت ها و یا روکش های سرامیکی و یا هر نوع دیگری از روکش های دندانی وجود دارد. بنابراین قطعا دندانپزشک شما این کار را انجام خواهند داد.

فرق میان لمینت و ایمپلنت چی هست و اینکه هزینه برای هر دندان در لمینت یا ایمپلنت چطور محاسبه میشود؟

لمينت پوسته ی نازک سراميكي هست كه بر روي سطح دندانهاي قدامی سالم تنهابراي افزايش زيبايی چسبانده ميشود، اما ايمپلنت در واقع كاشت دندان مصنوعي به جای يک دندان كشيده شده هست، در مورد قيمت درطرح درمانى كه به شكل تخصصى ارائه مي شود، نكات و ريزه كاری هاى زيادى دخيل هستند كه موارد مختلف رو كاملاً از هم متفاوت مى كند به همين دليل اعلان هزينه لمینت دندان بعد از معاينه ى حضورى و بررسى شرايط دندان ها انجام می شود.

من دندونام ترک داره و این که یه کوچولو بد رنگ شده می خواستم ببینم لمینت کنم یا کامپوزیت ؟

برای پاسخ به این سوال لازمه که به مطب مراجعه کنید تا بعد از معاینه‌ی کلینیکی دندانپزشک بتونه روش درمانی صحیح رو بهتون پیشنهاد بده. اما اگر مالی هم بخوایم در نظر بگیریم، لمینت به علت ماندگاری بالاتر و درجه براقی بیشتر  با هزینه ی بیشتری همراه است.

آیا با وجود پروتز متحرک امکان لمینت دندان وجود دارد؟

خیر امکان پذیر نیست، مگر اینکه به جای استفاده از پروتز، از ایمپلنت استفاده کنید و سپس میتوان باقی دندان ها را لمینت کرد.

من ناهنجاری فکی دارم، می توانم از لمینت استفاده کنم؟

از آنجا که ناهنجاری های فکی نیاز به درمان هایی مانند جراحی فک و ارتودنسی دارند، امکان استفاده از لمینت دندان برای آن ها محدود می باشد مگر اینکه ناهنجاری جزئی باشد که بتوان با کمی تراش از آن استفاده کرد.

آیا امکان انتخاب درجه سفیدی دندان برای فرد هست؟

بله. از اولترا وایت ( خیلی سفید) تا چندین درجه سفیدی برای هم لمینت کامپوزیتی و هم سرامیکی امکان انتخاب وجود دارد.

چند روز بعد از لمینت می تونم مسواک بزنم ؟

بیمار عزیز مسلما می تونید بعد از لمینت مسواک زدن را شروع کنید.

آیا لمینتی هست که خیلی نازک باشه؟

بله. لومینیرز یا لمینت خیلی نازک، یک برند مشهور لمینت سرامیکی است که در آن پوسته لمینت بسیار نازک است به همین علت برای اضافه شدن آن به دندان معمولا نیازی به تراشیدن دندان نیست بنابراین روشی محافظه کارانه تر است و نیازی به دریل و بی حسی وجود ندارد.

آیا لمینت به دندان آسیب می‌ رساند ؟

هیچ کدام از انواع لمینت دندان، به دندان و مینای دندان آسیبی نمی‌ رسانند. به خصوص لمینت بدون تراش دندان که احتمال آسیب دیدگی دندان‌ ها در آن تقریبا صفر است.

آیا لمینت ، دهان را بد بو می کند؟

خیر ، اما از بوی بد دهان نیز جلوگیری نمی کند، هر چند مهارت دندانپزشک زیبایی در نصب پوسته لمینت خیلی از نگرانی ها را برطرف می کند.

بعد از لمینت دندان چه بخوریم؟

یکی از رایج ترین سوالاتی که بیماران در مطب ما می پرسند این است که بعد از نصب ونیر باید از چه غذاهایی اجتناب کنم؟
خبر خوب این است که غذاهایی که برای ونیر مضر هستند زیاد نیستند. تقریبا می توانید همه‌ چیز بخورید و بیاشامید، فقط کافی است حواس تان به ونیرهایتان باشد.

می توانید تمام غذاها و نوشیدنی های مورد علاقه‌ خود را با ونیر بخورید، تا زمانی که خوب به بهداشت دهان خود رسیدگی کنید و حواس تان به غذاهای سفت باشد. خوردن مواد غذایی مختلف هیچ مشکلی برای شما ایجاد نمی کند و ونیرهای شما سال ها سالم می مانند.

سوالات شما در مورد دندانپزشکی ترمیمی و طراحی لبخند

بخش نسبتا کوچکی از دیواره دندان ۵ بالای فکم(که قبلا عصب کشی و پر شده بود) تا ۲-۳ میلیمتر پایینتر از لثه شکسته و جدا شده و بهم گفتند باید دندانت را بکشی! آیا حقیقتا هیچ راهی برای ترمیم این مورد در علم دندانپزشکی وجود ندارد؟!

اگر شکستگی تا ریشه رفته باشد و این شکستگی در ناحیه ریشه هم وجود داشته باشد، نمی توان کاری کرد. باید دندان را کشید و ایمپلنت انجام شود. اگر قبلا این دندان روکش میشد؛ در برابر فشار مقاوم بود و این اتفاق نمی افتاد.

سلام آقای دکتر من 2 دندان خودم را از دست دادم و میخوام بدونم بهترین روش جایگزین کردن این دوتا دندون چیه؟

سلام البته باید شماره دندان ها و موقعیت آن ها را هم مینوشتید. اما اگر جای خالی دندان ها کنار هم است میتوانید با بریج دندان جای خالی را پر کنید. اما اگر جای آن ها دور از هم است میتوانید از ایمپلنت دندان، پروتز متحرک و یا همان بریج دندان استفاده کنید.

دندانم پوسیده و چند ساله که فقط ریشه باقی مونده. آیا میشه با کامپوزیت یا چیز دیگه درستش کرد؟

اگر زمان زیادی از تخریب تاج دندان شما گذشته، بعید به نظر میرسد که بشود با کامپوزیت برای شما کاری کرد. اما ممکن است با توجه به میزان بافت باقیمانده دندان شما، با کمک پست و کور(post & core) و روکش دندان (dental crown) بتوان دندان شما را بازسازی کرد. و در غیر این صورت هم که باید به کشیدن دندان و ایمپلنت دندان رو بیاورید.

سلام دندونی رو که روکش کردیم چندوقت یکبار باید چسبش عوض بشه یا اصلا این کار لازمه؟

نه دوست عزیز. اگر روکش دندان شما به اصطلاح با چسب دائم(سمان دائم) سمان شده، نیازی به تعویض چسب روکش دندان خود ندارید.

آیا استفاده از خمیر دندان هاى سفید كننده در بلند مدت به دندان ها آسیب می زند؟

در خمیر دندان هاى داراى قدرت تمیز كنندگى و سفید کنندگیِ غیر معمول، پودرهایى استفاده میشوند كه باعث سایش سطح دندان ها مى شوند. به همین دلیل بلافاصله بعد از استفاده از آنها، تمیز شدن دندان كاملاً محسوس است ولى این مواد بعد از مدتى اثر مخرب خود را بصورت زردتر شدن رنگ دندان ها و بالا رفتن ریسك پوسیدگى نشان مى دهند.

هردو دندون های نیشم بلند هست و میخوام کوتاهشون کنم. آیا امکانش هست؟

گاهی در حد اناملوپلاستی، کوتاه کردن مقدار اندکی از لبه دندانها و در حد مینای دندان مشکلی نداره. اما در بیشتر موارد ما نیاز به reshape دندانها داریم و این یعنی اصلاح شکل و آناتومی دندانها که معمولا با کمی کامپوزیت انجام میگیره.

برای اصلاح طرح لبخند لازم است چند دندان را درست کنیم؟

برای اینکه بدانیم چند دندان نیاز به درست شدن و انجام طرح لبخند دارد؛ ابتدا باید دلیل مراجعه بیمار و خواسته های آنرا به دقت گوش دهیم و در صورتیکه مشکل مراجعه کننده شکستگی یا تغییر رنگ یک دندان باشد میتوان با اصلاح همان دندان رضایت شخص را تامین کرد ولی زمانی که خواسته بیمار داشتن یک لبخند کامل و زیبا باشد، تعداد دندانهایی که نیاز به درست شدن دارند بیشتر است.

سن مناسب برای اصلاح طرح لبخند چقدر است؟

به عنوان یک قاعده کلی، سن فرد باید بالای بیست سال باشد. البته سن به نوع درمان مورد نیاز نیز بستگی دارد. برای مثال نمی تواند بلیچینگ را برای سفید کردن دندان های نوجوانان به کار برد. ونیرها نیز معمولا قبل از بیست سالگی انجام نمی شوند زیرا برگشت ناپذیر هستند.