اوردنچر بر پایه ایمپلنت

اوردنچر بر پایه ایمپلنت

اوردنچر بر پایه ایمپلنت

افراد به دلیل افزایش سن، پوسیدگی و یا حوادثی همچون تصادف، ممکن است تمام دندان­‌هایشان را از دست بدهند. معمولا در این مواقع از دست­ دندان کامل (دنچر / دندان مصنوعی) برای رفع مشکل بی‌دندانی استفاده می‌کنند. برخلاف  دندان‌های طبیعی انسان که وجودشان، لثه را تقویت می‌کند و دلیل استحکام لثه هستند، این پروتزهای دندانی متحرک که هیچ پایه نگه دارنده‌ای در فک ندارند، به مرورزمان به فرسایش بافت لثه‌ای و استخوانی فک کمک می‌کنند که خود دلیل لقی دست­ دندان است و شخص را هنگام صحبت کردن ویا غذا خوردن می‌رنجاند. بهترین راه جایگزین، استفاده از اوردنچر است. اوردنچر بر پایه دندانی یا بر پایه ایمپلنت، همان ساختار دندان مصنوعی را دارد اما با این تفاوت که، این پروتزهای دندانی بخاطر داشتن پایه، در جای خود ثابت هستند و همین باعث می‌شود که مشکلات دندان مصنوعی را نداشته باشند.

این پروتزهای کامل بر استخوان فک، روی تعداد مشخصی پایه قرار می‌گیرند، این پایه‌ها یا می‌توانند دندان‌های بیمار باشند که عصب کشی شده و با حفظ ریشه دندان، کوتاه شده‌اند، و یا ایمپلنت‌هایی باشند که دکتر دندان‌پزشک آن‌ها را در فک بیمار کاشته است. به روش دوم ” اوردنچر بر پایه ایمپلنت” گفته می‌شود.

 

 

اوردنچر بر پایه ایمپلنت چیست؟

مواقعی که استخوان فک بیمار دچار تحلیل شود و دست دندان مصنوعی گیر لازم را نداشته باشد و یا بیمارانی که دندان‌های یک یا دو فک را از دست داده‌اند و به دلیل مشکلات مالی قادر به انجام تعداد بالایی از ایمپلنت برای انجام پروتز ثابت نیستند با اوردنچر می‌توانند با تعداد کمتری ایمپلنت، یک دست دندان کامل و مناسب داشته باشند. در این روش، پیچ‌هایی از جنس فلز تیتانیوم، با توجه به وضعیت استخوان‌ها و لثه، در استخوان فک، با یک جراحی ساده کاشته می‌شوند. بعد از جوش خوردن این پیچ ها با استخوان، قطعاتی روی آن ها قرار می‌گیرد که با قطعات دیگری که  در داخل دندان مصنوعی جایگذاری شده، حالت چفت و بست دارد. نوع چفت‌وبستی که برروی ایمپلنت‌ها قرار می‌‌گیرد نیز متفاوت است و ممکن است برروی هر ایمپلنت تک‌تک قرار گیرد ویا ایمپلنت‌ها به‌کمک قطعات میله مانندی به‌هم متصل شوند.

چه تعداد ایمپلنت برای اوردنچر مورد نیاز است؟

 • حداقل تعداد ایمپلنت لازم برای اوردنچر فک پایین دو عدد و حداکثر چهار عدد می‌باشد.
 • حداقل تعداد ایمپلنت لازم برای اوردنچر فک بالا چهار عدد می‌باشد.
 • تعداد ایمپلنت‌های لازم را میزان استخوان باقیمانده و میزان تحلیل استخوان مشخص می‌کند.
 • هرچه تحلیل استخوان بیشتر باشد، تعداد ایمپلنت بیشتری مورد نیاز خواهد بود.
 • هر چه تعداد ایمپلنت‌ها بیشتر باشد گیر پروتز نهایی بیشتر خواهد بود.
 • یکی از عوامل تعیین کننده تعداد ایمپلنت‌ها وضعیت فک مقابل یعنی با دندانی و یا بی‌دندانی فک مقابل است.

اوردنچر برپایه‌ی ایمپلنت چه مزایایی دارد؟

مزایای زیادی می‌توان برای استفاده از روش اوردنچر برشمرد ولی مهمترین مزیتش می­توان آن باشد که با کاشت ایمپلنت در فک، از تحلیل استخوان و نزدیک شدن فک و بینی به هم، که موجب تغیر ساختار چهره می‌شود، جلوگیری کرد.

مزایای دیگر این روش درمان آن است که:

 • با خارج کردن پرتزها از دهان در شب ، فشارهای وارد بر استخوان‌ها و مفاصل کمتر می‌شود.
 • رعایت بهداشت دهان ساده تر می‌شود.
 • قدرت جویدن بیمار افزایش می‌یابد.
 • حرکت افقی پروتز کاهش می‌یابد.
 • نسبت به دیگر روش‌های مشابه مقرون به صرفه‌تر است.
 • در صورت رعایت بهداشت، این پروتزها می‌توانند تا آخر عمر برای افراد کار کنند.